קנופף-בורוכוביץ ד"ר עדי וד"ר משה
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
073-7841866
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הנחיות לתותבות

 
לא תמיד ניתן לבצע שתלים וכתרים, ולא תמיד יש יכולת כלכלית לכך. לעיתים התותבת היא זמנית, עד לסיום ההשתלות והרכבת השיניים החדשות.

כדאי לדעת שגם אם השן התותבת היא הברירה היחידה האפשרית כרגע, אפשר לעיתים לבצע מספר מצומצם של שתלים עם מחברים מיוחדים שאליהם תתחבר התותבת. פתרון זה נותן שן תותבת נוחה יותר מאשר שן תותבת רגילה, ותוכלו ללעוס ולדבר יותר בקלות. תותבת יציבה תורמת לא רק לאיכות חיים ונוחות יותר, אלא גם תעזור לשמור על חניכיים ועצם בריאות יותר.

חשוב! פעמים רבות כשמתחילים להשתמש בתותבת חדשה, היא לא תהיה נוחה במיוחד בהתחלה. ייתכנו אף פצעי שפשוף עד שמתרגלים למצב החדש. במצב של כאבים או אי נוחות, ובמיוחד אם יש פצעים בפה לאורך זמן – עלול להיגרם נזק לחניכיים, לשיניים שנותרו ואף לעצם הלסת. כדאי להגיע אל רופא השיניים לצורך בדיקה של התותבת, ולבצע החלקה, ריפוד, איזון וליטוש. ללא טיפול ותיקון, לאורך זמן התותבת כבר לא תתאים, תגרום לסבל רב ואולי גם תיסדק ותישבר.

לפעמים לאחר עקירות או השתלות מבצעים שן תותבת זמנית, בדרך כלל ללא שלד מתכתי, עד שיבוצעו שתלים, כתרים/גשרים או התותבת הסופית הקבועה. כדאי לזכור ששן תותבת זמנית לא תיתן פתרון ארוך טווח, והיא לא השיקום הטוב ביותר שאפשר לתת. בדרך כלל היא גם חלשה יותר מאשר תותבת ללא שלד מתכת, ועלולה ליצור נזק לשיניים שנותרו בפה ו/או לחניכיים ולעצם הלסת.

תותבת דקה מאוד גם עלולה להישבר ככל שמתארך הזמן שהיא בשימוש. לכן כדאי לתכנן עם רופא השיניים את תכנית הטיפול, להתייעץ לגבי פרקי הזמן בין טיפול אחד לשני, במיוחד אם מבצעים גם השתלות, ולהגיע לשיקום הסופי הקבוע בלי לבזבז זמן מיותר.

 
כיצד לנקות שיניים תותבות?

 • אדם שמזניח את השיניים התותבות ולא מנקה אותן בצורה הנכונה מסתכן באפשרות של פטרת ו/או חיידקים ואבנית על השן התותבת. במצב כזה יכול להיות זיהום של רקמות הפה, ריח רע ומראה מוזנח של התותבת.
 • אם נותרו שיניים בפה וזוהי תותבת חלקית, יש להמשיך כרגיל לצחצח את השיניים שנשארו ולהקפיד על בריאותן, ולהשלים טיפולים שנותרו בהן.
 • כדאי לנקות את השיניים התותבות בעזרת מברשת מיוחדת לתותבות, אם כי אפשר גם להסתפק במברשת השיניים. את הניקוי כדאי לבצע בזהירות בתוך הכיור, מחשש שהתותבת תיפול ותישבר. לאחר כל ארוחה כדאי לבצע ניקוי זה.
 • מומלץ לקנות בבית המרקחת חומר ניקוי מיוחד לשיניים תותבות. רוב התכשירים הנ"ל הינם טבליות מיוחדות - יש לשים טבלית כזו בקערית עם מים פושרים, לחכות שהטבלית תתמוסס במים, ולהניח את התותבת בפנים, כדאי לבצע זאת פני השינה ולתת לחומר המיוחד לפעול מספר שעות, אלא אם כן צוין אחרת בהוראות השימוש. לאחר מכן להבריש את התותבת ולשטוף אותה במים. יש לזכור - התמיסה הנ"ל לא מיועדת לשטיפת פה, ויש להרחיקה מילדים, שלא ישתו אותה בטעות.
 • ההקפדה על היגיינה של השיניים התותבות תיתן הרגשה טובה ורעננה לאורך היום, תסייע למנוע פטרת ובקטריות, ותמנע הופעת כתמים על התותבת.
 • אם בתותבת שלכם אין חלקי מתכת, אפשר לפעמים להברישה עם מעט אקונומיקה, אך יש לשטוף אח"כ את התותבת בהרבה מים וסבון.
 • לעומת זאת, אם בתותבת שלכם יש שלד מתכת, אין לנקותה באמצעות האקונומיקה, שלד המתכת עלול להיחלש ולהיפגע.
 • כמו בשיניים טבעיות, גם כשיש שיניים תותבות כדאי להגיע אל רופא השיניים לפחות פעם אחת כל 6 חודשים, לבדוק את התותבת ולנקות אותה בצורה מקצועית, לרפד ו/או לאזן את התותבת בפה, וכמובן לבצע טיפול להסרת אבנית של שיניים שנותרו בפה, סתימות וכו'.
 • אם יש צורך בהדבקה של התותבת, יש תכשירים בבית המרקחת בצורה אבקה או משחה. ההדבקה יכולה לסייע להצמדה טובה יותר של התותבת לחניכיים ולחך, ותקל על השימוש בה, וכן תתרום להגדלת תחושת הביטחון בפעולות כמו אכילה, דיבור, ליקוק, חיוך, צחוק ונשיקות. לפני ההדבקה צריך שהתותבת תהיה נקייה ויבשה. לאחר מריחת הדבק כדאי להדק את התותבת באמצעות סגירת הפה או עם האצבעות, לפחות לכמה שניות ואף דקות - לפי הוראות היצרן. לא כדאי לאכול ולשתות מיד לאחר ההדבקה, כדאי לתת להדבקה להתחזק קודם.
 
שיניים תותבות זמניות מידיות – לאחר כירורגיה

אלו שיניים תותבות שמורכבות מיד לאחר העקירות או ההשתלות, או כמה ימים אחרי, ולכן בכל מקרה יש כאב ו/או חוסר נוחות ו/או נפיחות וכו', ולכן גם בהתחלה התותבת לא תתאים במדויק. בכל מקרה לאחר הניתוח יש לבצע את הוראות הרופא - לדוגמה, לבצע קומפרסים של קרח על האזור המנותח, ולמחרת לבצע שטיפות של הפה עם שטיפה כירורגית ו/או עם מי מלח (כוס מים חמים עם כפית מלח).
אם הרופא נתן מרשם לתרופות שונות, כמו אנטיביוטיקה ומשככי כאבים, יש להמשיך ולבלוע אותן לפי המרשם.

 • מומלץ להגיע למרפאה ולבצע תיקונים וריפודים בהתאם למצב בפה
 • לאחר עקירה או עקירות: למרות חוסר הנוחות, לפעמים הרופא ינחה דווקא לא להוריד את התותבת המידית מספר שעות או מספר ימים, או להוריד לזמן קצר כדי לשטוף את האזור ואח"כ להחזירה מיד. זאת כדי למנוע נפיחות ו/או להפחית דימום. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל הנחיות מדויקות
 • לאחר השתלות: בדרך כלל לא כדאי לשים את השיניים התותבות בפה ולחכות מספר ימים, או להוריד אותה כשאפשר ולתת לאזור מנוחה מספר ימים.
 • בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל הנחיות מדויקות

 
 
 
 
 
לפגישת ייעוץ חינם השאירו פרטים